Szachowe turnieje na Miasteczku Studenckim sięgają historycznej już „Świniarni”, czyli klubu studenckiego zlokalizowanego pod obecnym marketem Lewiatan. Niektórzy pamiętają wieczorne rozgrywki organizowane przez Jacka Wolaka – obecnego pracownika dydaktycznego AGH. Zaletą tych rozgrywek była niesamowita atmosfera i brak jakiejkolwiek elektroniki (nie to co obecnie) ;) . Ze względu na system rozgrywek „każdy z każdym” większość zawodników wytrwale grała do 1 albo nawet 2 w nocy, tylko po to, aby zdobyć cenne punkty do klasyfikacji generalnej.

Po zamknięciu klubu i dwuletniej przerwie rozgrywki studenckie zostały reaktywowane przez Jarka Pietraszewskiego – absolwenta AGH i sędziego klasy FIDE, i od kilku lat odbywają się w Klubie Studio. Podobna atmosfera, studenckie klimaty i beczka piwa elektryzują nie tylko studentów AGH. Na zawodach pojawiali się również absolwenci oraz studenci uczelni warszawskich, rzeszowskich i oczywiście pozostałych krakowskich Alma-Mater.

W roku akademickim 2009/2010 Jarek Pietraszewski wespół z Damianem Moskalskim powołują do życia Klub Szach-Mat Studio.

Oprócz tradycyjnych, comiesięcznych turniejów, zapraszamy w godzinach otwarcia Klubu Studio. Zawsze będzie można za okazaniem ważnej legitymacji studenckiej wypożyczyć sprzęt i szachowy i zasmakować gry w szachy w najlepszym studenckim klubie w Krakowie.